Architektura Cienia

e21eb127558547.563670ef6b7b6

12 grudnia 2014 – 20 lutego 2015
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Kuratorka: Aleksandra Wasilkowska

Wystawa „Architektura cienia” pokazuje elementy wyparte z oficjalnego dyskursu takie jak toalety, szalety miejskie, bazary i stragany uliczne. Ich forma i miejsce w przestrzeni miejskiej to lustro odzwierciedlające rozwój ekonomiczny i kulturowy danego społeczeństwa oraz jego stosunek do cielesności, rytuałów i polityki.

Parafrazując jeden z komentarzy do słynnej rzeźby-pisuaru Duchampa Fontanny: „Art is something you piss on”, można by rzec, że „olewamy” wszystko to, czego nie rozumiemy lub co chcemy wy-przeć ze świadomości.

W krótkiej rozprawie na temat ideologii i toalet Slavoj Žižek odkrywa przed nami związek między kształtem muszli klozetowej a ustrojem politycznym. Suberbohater sanitacji Mr Toilet, czyli Jack Sim, buduje w Korei Południowej postępowe Muzeum Toalet pełne złotych kup i chęci poprawy warunków sanitarnych na całym świecie. Prezydent Rosji tuż po toaletowym blamażu na olimpia-dzie w Soczi wypowiada wojnę Ukrainie. Autodafe ulicznego handlarza Mohameda Bouziziego wywołuje rewolucje krajów arabskich, a stragan z owocami i warzywami staje się jednym z jej symboli. Wyprowadzenie kupców i likwidacja bazaru pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie stanowi symboliczne zamknięcie kolejnego etapu transformacji stolicy Polski.

Wystawa „Architektura cienia” to kolaż przestrzennych artefaktów takich jak bazary, stragany, toa-lety publiczne, które zwyczajowo postrzegane jako „formy nieczyste”, tu wychodzą z cienia jako miejskie fetysze: Parlamenty Bazaristanu, Pominiki Kupczenia, Muzea Ablucji, Świątynie Dumania.

Wystawa i towarzysząca jej publikacja są okazją do snucia scenariuszy przyszłości, w której sacrum miesza się z profanum, a to co nieformalne, brudne i tabuizowane powraca uwznioślone w glorii i chwale.

Wystawie towarzyszy publikacja II tomu książki „Architektura cienia” pod redakcją Aleksandry Wasilkowskiej, kuratorki i architektki wystawy, z tekstami między innymi Zofii Krawiec i Slavs and Tatars, poezją Andrzeja Szpindlera, komiksem Macieja Sieńczyka, wywiadami z kupcami i szaleciarkami Anny Kaplińskiej i dokumentacją współtworzonego przez kupców, artystów i architektów Bazaristanu.

Artyści:
Tania Bruguera, Pablo Bronstein, Olaf Brzeski, Maciek Chorąży, Oskar Dawicki,
Teresa Gierzyńska, Jerzy Goliszewski, Agnieszka Kurant, Krzysztof Kaczmarek, Michał Kałużny, Zofia Krawiec, Maciej Landsberg, Mariusz Maciejewski, Agnes Mohlin, Noviki, François Roche, Alex Schweder, Slavs and Tatars, Maciej Sieńczyk, Jan Simon, Maciej Siuda, Kama Sokolnicka, Andrzej Szpindler, Aleksandra Wasilkowska, Magda Węgrzyn

Produkcja wystawy i publikacji: Julia Missala, Fundacja Inna Przestrzeń
Dystrybucja: Fundacja Bęc Zmiana, Motto Distribution
Projekt graficzny: Noviki
Projekt interakcji: Wiesław Bartkowski

Wystawa realizowana we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa oraz Muzeum Warszawy.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Chodzące laboratorium – Bazar (Bazaristan) i wybrane prace powstały w ramach przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Główny sponsor wystawy: KOŁO

Pod tym linkiem znajduje się plakat wystawy: plakat

IMG_6320 IMG_6197 IMG_6194 IMG_6191 IMG_6173 IMG_6170 IMG_6168 IMG_6163 IMG_6158 IMG_6151 IMG_6145 IMG_6128 IMG_6120 IMG_6117 IMG_6114 IMG_6399 IMG_6388 IMG_6360 IMG_6343 IMG_6340 IMG_6324

http://artmuseum.pl/pl/wystawy/architektura-cienia